Ogrzewanie podczerwienią - wyposażenie domu

Maty grzewcze na podczerwień

Co więcej jeżeli dopiero budujemy dom

Wbrew pozorom jest bardzo różnych metod na dobre ocieplenie i ogrzewanie mieszkania. W błędzie są ci, którzy uważają, że to tylko tradycyjne grzejniki. Co więcej, jeżeli dopiero budujemy dom, to dobrze jest od razu sk

Ogrzewanie podczerwienią - wyposażenie domu Maty grzewcze na podczerwień
orzystać z nowoczesnych technologii, które coraz bardziej zyskują na znaczeniu i popularności.

Jedną z nich są na przykład maty grzewcze, układane na podłodze. Fajnym pomysłem jest ułożenie ich chociażby pod panelami. Takie maty mogą stanowić albo ogrzewanie wspomagające, albo nawet podstawowe. Takie maty nie podnoszą poziomu podłogi, bo są dosyć cienkie, mają zaledwie 2 milimetry, a wykonane są zazwyczaj z folii aluminiowej. Taka mata grzewcza przeważnie ma moc około 150 watów na metr kwadratowy, a więc dla większości zastosowań wystarczającą. Oczywiście, musi ona pracować z czujnikiem ciepła oraz kontrolerem, który pozwoli na dopasowanie temperatury do naszych upodobań.

Drugim fajnym rozwiązaniem są także promienniki podczerwieni. Przede wszystkim jest to sposób bardzo ekologiczny, bo zasilany prądem, a prąd można uzyskiwać przecież ekologicznie, na przykład z paneli solarnych na dachu. Zasada działania jest bardzo prosta i polega na transformacji (przemianie) energii elektrycznej w promieniowanie podczerwone, które generuje ciepło. Można powiedzieć, że taki promiennik to dość zaawansowana grzałka elektryczna o dużym wymiarze i w ładnej oprawie. Jest to więc świetne rozwiązanie dla tych domatorów, którzy oprócz ciepła w jesienno-zimowe dni, chcą po prostu mieszkać ładnie.


Urządzenia wykorzystujące tę technologię różnią się

Dzisiejsze czasy oferują nam wiele sposobów ogrzewania pomieszczeń.
Nie musimy opierać się wyłącznie na procesie spalania, a mamy możliwość skorzystania z bardziej ekologicznych źródeł ciepła.
Świetnym przykładem tego typu ogrzewania jest ogrzewanie podczerwienią. Urządzenia wykorzystujące tę technologię różnią się znacząco od klasycznych grzejników. Przede wszystkim nie korzystają one z procesu spalania, a ich umiejscowienie nie jest ograniczone tylko do niewielkich wysokości nad podłogą. Mogą być ustawione praktycznie wszędzie, ponieważ nie ogrzewają powietrza, a przedmioty, ściany i bezpośrednio ludzi. Uzyskiwane w ten sposób ciepło odczuwa się od razu, co eliminuje długie oczekiwanie na podwyższenie temperatury i unoszenie się ciepłego powietrza do góry, tak jak jest to w przypadku typowych radiatorów.
Kolejnymi urządzeniami, których działanie jest oparte o energię elektryczną są maty grzewcze. Ich praca również nie wykorzystuje jakiegokolwiek procesu spalania, przez co ich atutem jest brak negatywnego wpływu na środowisko.
Technologia ta, przy odpowiednim montażu jest bardzo dobrym źródłem ogrzewania podłogowego i ze względu na bardzo prostą budowę może zostać wykonana nawet przez osoby niewykwalifikowane. Brak zastosowania wody w konstrukcji niweluje konieczności odpowietrzania.
Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze i wykluczają jakąkolwiek styczność ze szkodliwymi substancjami. Ich zaletą jest ekologiczność i energooszczędność; mogą nawet zostać zespolone z systemem ogniw słonecznych.


Nowoczesne metody ogrzewania elektrycznego powierzchni

Ogrzewanie pomieszczenia to bardzo ważny element wykorzystywany zarówno w budownictwie prywatnym, jak i publicznym. Odpowiednio dobrane środki i materiały grzewcze zapewniają ciepło, komfort i bezpieczeństwo użytkowania pomieszczenia. Jednym ze sposobów ocieplania pomieszczeń jest wykorzystanie maty grzewczej. Ówczesna technologia daje możliwość ogrzewania również za pomocą promienników podczerwieni. Czym są tego rodzaju rozwiązania? Gdzie się je wykorzystuje? Jak zamontować wymienione systemy?
Maty grzewcze - czym są, gdzie je wykorzystać, jak zamontować?
Mata grzewcza to niezbędny element elektrycznego ogrzewania podłogowego. Wykonane są one z folii aluminiowej, która zapewnia równomierny rozkład ciepła na całej powierzchni posadzki. Elementy te wykonane są z różnych grubości materiału. Minimalna grubość maty to 2mm, dzięki czemu zastosowanie tego rodzaju systemu nie podnosi poziomu podłogi.
Produkt ten montuje się bezpośrednio pod panelami, a cały system można kontrolować dzięki regulatorowi temperatury. Montaż maty jest prosty i szybki, a opisać go można w kilku krokach, którymi są:
- przygotowanie powierzchni,
- wyznaczenie miejsca instalacji regulatora temperatury,
- montaż warstwy izolacyjnej,
- ułożenie maty grzewczej,
- ułożenie paneli,
- podłączenie maty do regulatora.
Kolejnym rozwiązaniem jest użycie promiennika podczerwieni.
Czym są promienniki podczerwieni? Jakie jest ich wykorzystanie?
Promiennik to nowoczesny, oszczędny i zdrowy sposób ogrzewania powierzchni publicznych i prywatnych. System działa dzięki zjawisku promieniowania, tym samym ogrzewając pomieszczenie. Dzięki wysyłanym promieniom ogrzewane są bezpośrednie powierzchnie takie jak podłogi, ściany, meble czy ludzie przebywający we wnętrzu.